Tříkrálová sbírka pomůže na Ostravsku. Děkujeme!
5. února 2024 Aktuálně

Tříkrálová sbírka pomůže na Ostravsku. Děkujeme!

Tříkrálová sbírka významně pomůže lidem v nouzi na Ostravsku. Díky štědrosti Ostravanů, obyvatel okolních měst a obcí a pomoci mnoha lidí, se shromáždila opět rekordní částka 2 937 886,- Kč. Prostředky sbírky využije Charita Ostrava a Charita sv. Alexandra na podporu rozvoje a provozu služeb pro klienty hospicových služeb, seniory, lidi bez přístřeší nebo lidi se zdravotním postižením. Děkujeme všem za podporu!

Tříkrálová sbírka 2024Čtyřiadvacátý ročník Tříkrálové sbírky byl díky solidaritě dárců a aktivitě dobrovolných koledníků, kteří v první polovině ledna vyráželi popřát obyvatelům Ostravy a okolních sídel požehnaný nový rok, velice úspěšný. Výnos sbírky dokonce překročil částku 2 821 713,- shromážděnou v roce 2023. Tři králové lidem přinášeli symbolické přání pokoje a dobra a žádali o příspěvek do zapečetěných pokladniček. „Tříkrálová sbírka je mimořádná událost s velkým přesahem: přináší do životů radost v mnoha podobách a díky solidaritě pomáhá lidem, kteří si sami pomoci nemohou. Velice děkuji za štědrost všem dárcům, kteří do sbírky přispěli i všem dalším lidem, kteří se na sbírce letos jakkoli podíleli,“ s vděčností komentuje letošní sbírku Martin Pražák, ředitel Charity Ostrava.

Celkem bylo úředně zapečetěno 434 pokladniček, z toho některé byly umístěny stacionárně na úřadech, v obchodech, lékárnách, ve farnostech a na dalších místech v Ostravě, okolních městech a obcích. „Do sbírky se také letos přispívalo do on-line pokladničky a prostřednictvím bezhotovostních převodů. Díky těmto formám sbírky se shromáždila částka 181 745,-Kč,“ informuje Veronika Curylová, koordinátorka sbírky v Charitě Ostrava.

Tříkrálová sbírka 2024„Velmi si vážím důvěry, kterou Tříkrálová sbírka v Ostravě, okolí a v celé ČR má. Díky shromážděných prostředkům můžeme dlouhodobě provozovat a rozvíjet sociální a zdravotní služby Charity Ostrava. Sbírka nám pomůže rozšířit kapacitu v domově pro seniory, spolufinancovat rekonstrukci zázemí sociální rehabilitace pro lidi bez přístřeší nebo nové auto pro Hospic sv. Lukáše. Z výtěžku dofinancujeme provoz Mobilního hospice sv. Kryštofa, Šatníku Charity Ostrava, komunitního centra pro seniory Gabriel,“ uvádí přehled projektů, kde letošní Tříkrálová sbírka pomůže, ředitel Pražák. Dny otevřených dveří, kdy se zájemci můžou seznámit se všemi poskytovanými sociálními a zdravotními službami Charity Ostrava, proběhnou 21. – 22. 2. 2024, 9-17 h. Výsledky a využití sbírky podrobněji na webu www.ostrava.charita.cz

Výsledky Tříkrálové sbírky 2024 v obcích a městech - Charita Ostrava, Charita sv. Alexandra

„Charita sv. Alexandra využije prostředky z Tříkrálové sbírky ve výši 381 925,- Kč na plynofikaci a rekonstrukci kotelny hlavní budovy s provozy chráněných dílen pro lidi se zdravotním postižením. V chráněných dílnách zaměstnáváme více než čtyřicet lidí s různými druhy zdravotního postižení, ale také lidi s duševním onemocněním nebo s kombinovaným postižením,“ sděluje Zdeněk Staněk, ředitel Charity sv. Alexandra, jejíž aktivity se zaměřují na pomoc lidem, kteří ze zdravotních důvodů nemohou pracovat v běžném provozu. Tříkrálová sbírka pomůže také s dovybavením chráněných dílen a nákupem zahradního traktoru pro údržbu areálu Charity.

Tříkrálová sbírka 2024Na Ostravsku sbírku organizovala Charita Ostrava společně s Charitou sv. Alexandra. Z celkově vybrané částky 2 937 886,-je 65 % (tj.  1 909 626,-Kč z toho Charita Ostrava: 1 527 701,-Kč; Charita sv. Alexandra: 381 925,- Kč) určeno na financování předem stanovených a schválených projektů pro lidi v nouzi v Ostravě. Zbývajících 35 % z částky bude použito na tyto aktivity: regionální projekty Diecézní charity ostravsko-opavské, např. nízkoprahové zařízení pro děti a mládež, sociální poradenství, sociálně aktivizační služby (15 %), dlouhodobé rozvojové projekty Charity v zahraničí, např. Ukrajina, Etiopie, Blízký východ, Sýrie (10 %), pomoc Charity Česká republika při mimořádných událostech - povodně, zemětřesení, apod. v rámci ČR nebo zahraničí (5 %), organizační náklady republikového pořadatele sbírky – Charity ČR (5 %). Do sbírky mohou dárci přispět v průběhu celého roku dárcovskou SMS ve tvaru DMS KOLEDA 30 (60, 90 nebo 190) zaslané na 87 777.

„Tříkrálová sbírka je výrazem dobrých mezilidským vztahům, vzájemné solidarity, velkorysosti dárců, nezištnosti dobrovolníků a pomoci mnoha dalších zapojených lidí. Všem příznivcům a podporovatelům sbírky velice děkuji!“ komentuje průběh sbírky Veronika Curylová, koordinátorka sbírky v Charitě Ostrava.