Lidická 773/54, 703 00 Ostrava - Vítkovice

Charitní dům sv. Benedikta Labre - terénní programyTelefon: 733 444 059
E-mail: benedikt.tp@ostrava.charita.cz
Sociální pracovníci: Mgr. Veronika Pieczka, Anna Stuchlá, DiS.
Pracovníci v soc. službách: Michal Tvrdý, Zuzana Osiková (PSP)
Telefon - sociální pracovníci: 733 444 069, 739 197 521, 733 444 059, 734 494 228 (PSP)

Jana Němcová, DiS.
Telefon - vedoucí střediska: 733 441 883
Počet zaměstnanců: 4,15 (přepočet k 31. 12. 2023)
Počet uživatelů služeb r. 2023: 353 (3 623 kontaktů, 856 intervencí)
Datum otevření střediska: 1. 1. 2017

Propagační leták - Charitní dům sv. Benedikta Labre - terénní programy

logo_EU-spolufinancováno+MPSV

Projekt „Potravinová a materiální pomoc nejchudším osobám III (POMPO III)" je spolufinancován z Evropského sociálního fondu v rámci Operačního Programu Zaměstnanost plus (OPZ+) a státního rozpočtu České republiky.

Registrační č. projektu: CZ.03.04.01/00/22_010/0001326
Období realizace projektu:
1. 5. 2023 – 30. 4. 2026
Název programu:
Operační program Zaměstnanost plus (OPZ+)
Zapojený subjekt projektu: Diecézní charita ostravsko-opavská
Spolupracující subjekt projektu: Charita Ostrava
Hlavní cíl projektu: Předmětem projektu je zajištění potravinové a materiální pomoci, která je osobám z cílových skupin projektu distribuována prostřednictvím partnerských organizací a jejich zapojených subjektů. Poskytovány budou vybrané potraviny, hygienické prostředky, základní domácí potřeby, textilní výrobky a případně další materiální pomoc. Společně s distribucí pomoci jsou podpořeným osobám poskytována doprovodná opatření s cílem přispět k dlouhodobějšímu řešení jejich nepříznivé životní situace.

Terénní programy - Benedikta LabrePosláním sociální služby Charitního domu sv. Benedikta Labre – terénní programy (dále jen TP) je aktivní vyhledání a následná pomoc sociálně vyloučeným osobám nebo osobám ohroženým sociálním vyloučením v jejich nepříznivé životní situaci. Zvýšenou podporu služba věnuje lidem, kteří o domov akutně přišli nebo jim hrozí jeho bezprostřední ztráta.

CÍL

Charitní dům sv. Benedikta Labre - terénní programy

Cílem TP je klienta podpořit a motivovat v řešení jeho nelehké životní situace tím, že zmírníme negativní dopady a možné ohrožení života způsobené jeho závislostí na návykových látkách. V podpoře klienta spolupracujeme i s dalšími navazujícími sociálními službami.

CÍLOVÁ SKUPINA

Každý člověk starší 18 let, který je zároveň bez domova nebo patří do problémových skupin osob nebo je osobou ohroženou závislostí nebo závislou na návykových látkách, nebo je to osoba žijící v sociálně vyloučených komunitách. TP působí na území statutárního města Ostrava, zpravidla v městských částech: Jih, Radvanice a Bartovice, Vítkovice, Nová Bělá, Stará Bělá, Proskovice, Hrabová.

Charitní dům sv. Benedikta Labre - terénní programy

• vytváření vztahu vzájemné důvěry
    - klienty se snažíme podpořit a motivovat k řešení jejich potřeb.
  • nízkoprahovost
    - pomoc je poskytována anonymně, bezplatně a v přirozeném prostředí klientů.
  • Terénní programy - Benedikta Labrerespekt
    - každého klienta vnímáme jako lidskou bytost, která má svou svobodnou vůli. Zcela respektujeme klientův přístup k životu.
  • individuální přístup
    - ke všem klientům se snažíme přistupovat jedinečným způsobem podle jejich aktuálních potřeb.
  • důstojnost

- ke všem klientům vždy přistupujeme s úctou a chráníme jejich důstojnost.

VSTUP KLIENTA DO SLUŽBY

Pracovníci TP se snaží na rozdíl od jiných typů služeb sami aktivně vyhledávat a kontaktovat případné klienty služby v jejich přirozeném prostředí. Z tohoto důvodu terénní pracovníci kromě práce s jednotlivcem často také pracují se skupinou či celou komunitou lidí bez domova.

K navázání kontaktu s těmito osobami dochází zpravidla trojím způsobem:

• Prostřednictvím činnosti terénního pracovníka: pracovník oslovuje vytipované osoby, které nesou primární znaky osob bez domova.
  • Prostřednictvím potencionálního klienta služby: pracovník je osloven samotným zájemcem o službu s prosbou o pomoc (o potravinovou pomoc či ve věci spojené s vyřízením dokladů apod.).
  • Prostřednictvím třetí osoby: pracovníka osloví třetí osoba s prosbou o pomoc konkrétnímu člověku (například klient služby seznámí pracovníka se svým známým, který potřebuje také pomoci nebo je pracovník osloven z řad veřejnosti).

Názory na lidi bez domova jsou různé, pravdou však je, že žít bez zázemí domova není lehké. Pan Robert kromě toho, že se ocitl po rozpadu vztahu na ulici, je kromě dalších zdravotních potíží postižen praktickou slepotou. Sociálních služeb využíval již několik let. Nechtěl být na obtíž svému okolí a protloukal se, jak uměl – na ulici, na ubytovně… Když jsme ho kontaktovali v únoru 2022, zjistili jsme při jednáních, že psychika pana Roberta se značně změnila. Zapomínal termíny schůzek, pletly se mu pojmy. Při snaze hledat spolu s ním řešení, jsme zjistili, že byl v psychiatrické nemocnici a nepamatuje si, jak dlouho byl hospitalizován, ani jak se tam dostal. Jeho stav přesahoval kompetence služeb sociální prevence. Kontaktovali jsme s panem Robertem služby pro lidi se zdravotním postižením – pro nevidomé. Postup řešení jeho situace byl obtížný, pan Robert nedocházel na schůzky, neměl mobil, abychom ho mohli kontaktovat. Přesto se nám společně podařilo po několika měsících spolupráce a překonávání překážek zajistit jeho umístění ve službě pro lidi se ztrátou zraku, kde našel pan Robert domov. Těší nás, že jsme mohli přispět k nasměrování jeho života do většího bezpečí a klidu.

Reportáž - rekonstrukce a žehnání Charitního domu sv. Benedikta Labre v letech 2020-21

Projekt je realizován s finanční podporou statutárního města Ostravy a Moravskoslezského kraje.

Statutární město Ostrava        Moravskoslezský kraj