Ostravské Dny proti chudobě 2018

Dny proti chudobě Ostrava 2018

Třináctý ročník Dnů proti chudobě v Ostravě pořádaný Armádou spásy a Charitou Ostrava opět otevře téma chudoby a nutnosti existence podpory pro sociálně ohrožené lidi. Proběhne několik akcí určených i pro veřejnost s ústředním mottem „Jak vypadá chudoba“.

Na úvod kampaně proběhne Ekumenické setkání určené pro lidi bez domova, pracovníky poskytovatelů sociálních služeb i širokou veřejnost, které nabídne duchovní podporu a naději při hledání cest k řešení obtížných životních situací spojených s chudobou. Setkání proběhne 8. října 2018 od 8:00 h v Domově Přístav Armády spásy.

Na Ostravské univerzitě se uskuteční ve čtvrtek 11. října 2018 od 14:00 h seminář především na téma „Samostatné bydlení“. Řečníky budou Eliška Černá z Fakulty sociálních studií Ostravské univerzity, Jan František Krupa, národní ředitel sociálních služeb Armády spásy, Ladislav Heryán, duchovní a filozof, Pavel Fischer, diplomat a politik, Vojtěch Sedláček, podnikatel, tvůrce projektu Nejdřív střecha.

Jan F. Krupa, národní ředitel sociálních služeb Armády spásy uvádí: „ V r. 2015 se uskutečnil průzkum v našich azylových domech, který ukázal alarmující údaje: Jen pro 13 % uživatelů doporučují sociální pracovníci službu azylového domu a 67 % uživatelů může žít v bytě. Proto se více zaměřujeme a rozšiřujeme naši speciální službu Prevence bezdomovectví, která vznikla již před 13 lety právě v Ostravě. Nyní funguje i v dalších městech regionu, a také v Brně a v Praze. Máme pronajatých 270 bytů, kde bydlí naši klienti s podporou sociálních pracovníků.“

"Již první dny života na ulici mají devastující vliv na každého, kdo tam spadl. Projekt „Nejdřív střecha“ nabízí bez podmínek až dva měsíce ubytování zdarma v noclehárnách nebo azylových domech. Zázemí a podpora odborníků pomáhá při nalézání bydlení, vyřízení chybějících dokladů, sociálních dávek a hledání zaměstnání. Projekt běží čtyři roky. Více než polovina z těch, kteří přijali pomocnou ruku, se na ulici už nevrátila," představuje projekt Nejdřív střecha sociální podnikatel V. Sedláček.

Tentýž den večer od 18:00 h se bude konat v nízkoprahovém denním centrum Charity Ostrava tradiční Setkání u společného ohně. Jedná se o setkání sociálně vyloučených lidí, pracovníků poskytovatelů sociálních služeb, zástupců veřejné správy, politiků a veřejnosti, k diskusi o problému chudoby a lidské důstojnosti. Podobná setkání u příležitosti Mezinárodního dne za vymýcení chudoby ustanoveného OSN na 17. října probíhají i na dalších místech ČR i v celé Evropě.

V pondělí 15. října bude zahájena výstava fotografií Zuzany Samara s názvem „Všude dobře, doma nejlíp“ v hypermarketu Globus v Ostravě-Plesné. „Snímky Zuzany Samara se zaměřují na zachycení života lidí na okraji společnosti. Její soubor doplní nejlepší fotografie fotosoutěže - Jak vypadá chudoba, se kterou jsme oslovili širokou veřejnost a snažili se tak otevřít diskusi na téma chudoba,“ zve ke zhlédnutí výstavy Martin Pražák, ředitel Charity Ostrava.

Charita Ostrava a Armáda spásy provozují za finanční podpory statutárního města Ostravy a Moravskoslezského kraje celoročně řadu sociálních služeb vedoucích ke zmírnění projevů chudoby u lidí, kteří se ocitli v tíživé životní situaci.

Aktivity ke Dnům proti chudobě v Ostravě 2018 finančně podporuje statutární město Ostrava.

Ekumenické setkání

8. 10. 2018, 8:00 h

Domov Přístav, Armáda spásy, Holvekova 612/38, Ostrava – Kunčičky

Odborný seminář