Nové zázemí pro matky s dětmi v tísni díky Evropské unii
23. února 2022 Aktuálně

Nové zázemí pro matky s dětmi v tísni díky Evropské unii

Prostředky z Evropské unie, od Moravskoslezského kraje, statutárního města Ostravy a dalších donátorů umožnily Charitě Ostrava zrekonstruovat azylový dům a rozvinout tak službu sociální prevence pro matky s dětmi v tísni.

„Rekonstrukce azylového domu pro matky s dětmi sv. Zdislavy včetně pořízení nemovitosti vyžadovala investici 16,693 mil. Kč. Na projekt „Zabezpečení zázemí pro matky s dětmi v tísni“ Charita Ostrava využila z Integrovaného regionálního operačního programu Evropské unie podporu ve výši 11,07 mil. Kč. Rekonstrukci podpořil Moravskoslezský kraj dotací 0,581 mil. Kč, statutární město Ostrava částkou 0,5 mil. Kč, od firemních donátorů, dárců a z dalších zdrojů se shromáždilo 4,542 mil. Kč.“ uvádí ředitel Charity Ostrava Martin Pražák. „Rekonstrukce proběhla ve dvou etapách v letech 2019-2021. Přesun poskytované služby ze stávajícího, prostorově a technicky nevyhovujícího domu v Ostravě-Zábřehu na ul. Kapitolní od března 2022 přinese zajišťování služby v důstojných podmínkách,“ informuje ředitel Pražák. Řídícím orgánem Integrovaného regionálního operačního programu je Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, administraci zajišťuje Centrum regionálního rozvoje. Dodavatelem zásadní části rekonstrukce byla společnost Haospol, s. r. o. vybraná na základě zjednodušeného podlimitního řízení.

Charitní dům sv. Zdislavy - azylový dům pro matky s dětmiVe středu 23. 2. rekonstruované prostory charitního domu symbolicky požehná biskup Mons. Martin David. Větší objekt pro azylový dům, který bude lépe vyhovovat potřebám cílové skupiny klientů, se Charitě Ostrava podařilo získat díky spolupráci s Městským obvodem Ostrava-Jih. „Služba rozšiřuje kapacitu z aktuálních 24  na 42 klientů (10 dospělých, až 32 dětí), budeme moci přijímat maminky s více než 3 dětmi nebo klienty se zdravotním postižením díky vybudování 1 bezbariérového bytu,“ upřesňuje přínos projektu Petr Matěj, vedoucí azylového domu pro matky s dětmi sv. Zdislavy.

Posláním sociální služby Charitní dům sv. Zdislavy - azylový dům pro matky s dětmi v Ostravě-Zábřehu je podporovat matky s dětmi, ženy s dětmi svěřenými do péče a těhotné ženy, které se dostaly do nepříznivé sociální situace spojené se ztrátou bydlení, v jejich soběstačnosti a zapojení do běžného života ve společnosti. „Dostat se do situace, kdy člověk bezprostředně přichází o střechu nad hlavou není vůbec složité. Obvyklé okolnosti, které tomu v životě klientek charitního azylového domu předcházejí, jsou domácí násilí, zadlužení, rozpad manželství, ukončení nájmu v podnájemním bydlení nebo nevyhovující podmínky bydlení zejména u vícečetných rodin,“ vysvětluje Petr Matěj. V  roce 2021 byla služba azylového domu poskytnuta celkem 74 maminkám a dětem v rámci 6 856 lůžkodnů. Co konkrétně azylový dům matkám s dětmi poskytuje, přibližuje ilustrační příběh:

Charitní dům sv. Zdislavy - azylový dům pro matky s dětmiPaní Alena se dvěma předškolními dětmi přišla do azylového domu z důvodu výpovědi z podnájmu, ve kterém bydlela s partnerem. Byla velmi nesamostatná. Její partner vše vyřizoval za ni a přišel oznámit i do azylového domu, že bez jeho pomoci nic nezvládne. S naší podporou získala sebevědomí a zjistila, že domácnost i péči o děti zvládá dobře i sama. Partner za ní a dětmi denně docházel a postupně si uvědomoval, že paní Alena je schopná fungovat i samostatně. Časem se zklidnily i děti, které maminku ze začátku vůbec neposlouchaly, protože viděly, s jakým respektem se k ní chová jejich otec. Po čase se paní Alena změnila ze zakřiknuté partnerky v sebevědomou a schopnou matku. Společně s partnerem získali bydlení v zařízení pro rodiny s dětmi. Paní Alena občas přinese oblečení po dětech a vzpomíná, jak ji a její partnerství změnil pobyt v azylovém domě.

Charitní dům sv. Zdislavy - azylový dům pro matky s dětmiRekonstrukce objektu na Jedličkově ulici v Ostravě-Zábřehu zahrnovala úpravu dispozic vč. vybudování bezbariérového bytu, zateplení fasády a střechy vč. výměny krytiny, obnovu technické infrastruktury. Vznikla herna pro děti i zázemí pro personál služby. Děkujeme za významnou finanční podporu z Evropského fondu pro regionální rozvoj i všem dalším donátorům a podporovatelům.